Горизонт 2020. Результати України

У 2015 році Україна стала асоційованим членом Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020». Дане членство надало українським учасникам рівноправний статус з їхніми європейськими партнерами, а також відкрило можливості впливу на формування змісту Програми.

«Горизонт 2020» – це найбільша Рамкова програма Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій із загальним бюджетом близько 80 мільярдів євро, розрахована на 2014 – 2020 роки.

Програма сконцентрована на досягненні трьох головних завдань:

• зробити Європу привабливим місцем для першокласних науковців;
  • сприяти розвитку інноваційності та конкурентноспроможності європейської промисловості й бізнесу;
  • за допомогою науки вирішувати найбільш гострі питання сучасного європейського суспільства.

Відповідно до цих завдань, Програму «Горизонт 2020» поділено на три основні напрямки:

1. Передова наука, яка є відкритою для високоякісних індивідуальних та командних дослідницьких проектів в усіх галузях знань, включаючи гуманітарні;
  2. Лідерство у галузях промисловості, у яких фінансується розробка нових технологій і матеріалів, включно з IКT, та космічні дослідження; крім того, в межах цього напряму доступні фінансові інструменти для впровадження інновацій у малому та середньому бізнесі;
  3. Суспільні виклики, з широким спектром дослідницьких проектів: від поліпшення якості транспорту, їжі, системи охорони здоров’я та безпеки до питань європейської ідентичності і культурної спадщини.

Українські установи, організації з кожним роком беруть все активнішу участь у програмі «Горизонт 2020». Починаючи з 2014 року і дотепер (станом на липень 2020 року) українські учасники отримали 182 гранти на суму 31 830 000 євро. Загальна кількість участей українських організацій – 256.

Найбільше фінансування було залучено:

• Національний аерокосмічний університет ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» – 2,06 млн євро;
  • ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут» – 1,41 млн євро;
  • ТОВ «НАНОТЕХЦЕНТР» – 1,34 млн євро;
  • ТОВ «Політеда Клауд» – 1,22 млн євро;
  • ТОВ «SolarGaps» – 1,05 млн євро.

Найбільша кількість проєктів:

• Київський національний університет ім. Тараса Шевченка – 8;
  • Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» – 7;
  • Спілка геологів України – 7;
  • ТОВ «НАНОТЕХЦЕНТР» – 6;
  • Інститут фізики Національної академії наук України – 6.

Статистика участей:

• 50,8% (16,18 млн євро) – середні та малі підприємства;
  • 22,1% (7,05 млн євро) – наукові установи;
  • 17,5% (5,58 млн євро) – ЗВО;
  • 4,9% (1,56 млн євро) – інші установи;
  • 4,6% (1.46 млн євро) – органи виконавчої влади.

Найбільша кількість учасників у регіонах:

• Київ – 178;
  • Львів  – 23;
  • Харків – 19.

Найбільша кількість грантів за напрямами:

• Дії Марії Складовської-Кюрі для розвитку навичок, навчання та кар’єри – 49;
  • Безпечна, чиста та ефективна енергетика  – 21;
  • Клімат та ефективність використання ресурсів, включаючи сировинні матеріали – 17;
  • Розумний, екологічно чистий, інтегрований транспорт – 11;
  • Харчова безпека, стале сільське господарство, морські дослідження та біоекономіка– 11;
  • Європейські дослідницькі інфраструктури – 10.

Що два роки Європейська Комісія готує і публікує Робочі Програми для кожного окремого напряму. 27 жовтня 2017 року Європейська Комісія представила нову Робочу програму «Горизонт 2020», що охоплює 2018, 2019 та 2020 бюджетні роки і передбачає фінансування на рівні близько 30 мільярдів євро.

Детальна інформація щодо Робочої програми «Горизонт 2020» на 2018 – 2020 рр.

Робочі програми на 2018 – 2020 рр. за напрямами

Основні умови участі у проектах програми «Горизонт 2020» – актуальна дослідницька тема, щонайменше два партнери з європейських країн (країни-члени ЄС або країни-асоційовані члени програми «Горизонт 2020») і заявка англійською мовою об’ємом 10-15 сторінок, залежно від типу проекту.

Детальні умови участі, інформація про дедлайни і відкриті конкурси, а також електронна система подачі заявок містяться на Порталі учасників CORDIS. Для подачі заявки кожна організація повинна зареєструватися на Порталі і отримати відповідний ідентифікаційний номер – PIC код.

Конкурси, оголошені у рамках Робочої програми на 2018 – 2020 рр.

Статистика участі представників/експертів у програмних комітетах «Горизонт 2020» за 2019 рік

Аналітичний звіт щодо участі представників та експертів від України у роботі програмних комітетів «Горизонт 2020» за 2019 рік

Використання коштів Восьмої рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «ГОРИЗОНТ 2020»

Аналітична довідка щодо можливостей напряму «Середній та малий бізнес»

НАЦІОНАЛЬНІ КОНТАКТНІ ПУНКТИ

Для надання інформації щодо можливостей програми Горизонт 2020, консультацій потенційних учасників на шляху від ідеї до реалізації проектів, допомоги у пошуку партнерів, Міністерством освіти і науки створено мережу національних контактних пунктів (НКП) та регіональних контактних пунктів (РКП). Вони діють, переважно, на базі університетів та наукових установ, і розподілені відповідно до різних конкурсних напрямків програми «Горизонт 2020». Усі консультації надаються безкоштовно.

З метою приведення діяльності НКП до європейських стандартів, МОН затверджено Положення про національний контактний пункт Рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» наказом МОН від 08.12.2016 р. №1469.

28 липня 2020 року національним координатором мережі контактних пунктів призначено керівника експертної групи з питань інтеграції до Європейського дослідницького простору директорату науки та інновацій МОН Віталія Чернюка.

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

Ще інновини